przycinanie

 

Przycinanie drzew owocowych: jak zoptymalizować pracę w sadzie?

Prowadzenie sadu to pracochłonna, ale też bardzo satysfakcjonująca praca. Widok dojrzewających owoców robi niesamowite wrażenie. Jednak o drzewa trzeba regularnie dbać. Nie wystarczy zbierać plonów – należy także systematycznie podcinać pędy. Przy dużej liczbie drzew ten zabieg może zająć sporo czasu. Zastanawiasz się, jak zoptymalizować tę pracę? Co zrobić, aby cięcie przebiegało bez opóźnień? Sprawdź nasze wskazówki.

Nie tnij na „ślepo”

Z drzew owocowych najczęściej usuwa się chore, martwe i zniekształcone pędy, które mogą zarażać inne okazy. Wycina się także gałęzie, które nadmiernie zagęszczają koronę, przez co owoce mogłyby nierównomiernie dojrzewać. Jednak nie można pozbyć się wszystkich części roślin. Trzeba pozostawić pędy, na których w sezonie wyrosną owoce. Aby żadnych nie pominąć, a jednocześnie nie wyciąć zbyt dużo gałęzi, przed zabiegiem warto dokładnie obejrzeć koronę z dalszej perspektywy. W ten sposób zauważysz porażone pędy i te, które wymagają usunięcia. 

Obejrzenie sadu pozwala również dobrać właściwe narzędzia. Jeśli gałęzie do usunięcia są wyjątkowo twarde lub duże, warto sięgnąć po mocny sekator, który sobie z nimi poradzi. 

Zadbaj o solidne narzędzia

Chcesz szybko wykonywać cięcie gałęzi? Sięgnij po sekator, który działa szybko i nie wymaga dużego nakładu siły. Zrezygnuj z modeli tradycyjnych z dwoma uchwytami. Po skróceniu kilkudziesięciu pędów będą Cię boleć palce i nadgarstki. Postaw na urządzenia, które same ściskają gałąź. Dzięki temu ochronisz swoje ręce. Wśród sekatorów do sadu można znaleźć urządzenia:

  • elektryczne bezprzewodowe — są zasilane na akumulatory. Dzięki temu nie są potrzebne żadne kable, które mogłyby przeszkadzać podczas pracy. Sekatory elektryczne dostępne w naszym asortymencie zasilane są przez baterie litowo-jonowe najnowszej generacji. Ponadto takie narzędzia są dość lekkie, ważą zazwyczaj poniżej 1 kg, zatem nie obciążają nadmiernie nadgarstków i nie powodują bólu podczas pracy. Elektryczne bezprzewodowe sekatory działają przez ok. 2-3 godziny, dlatego większość naszych modeli wyposażono w dwa akumulatory, które pozwalają na 7 godzin pracy!
  • elektryczne przewodowe — są sprzedawane w pakiecie z dużym akumulatorem oraz plecakiem na niego. Każdy taki sekator jest połączony z baterią za pomocą kabla. To może być utrudnienie dla osób, które lubią często zmieniać pozycję podczas pracy. Istnieje wówczas ryzyko przecięcia przewodu. Warto jednak pamiętać, że używanie sekatora z dużym akumulatorem ma swoje zalety. Urządzenie może działać nieprzerwanie nawet przez 8-9 godzin.
  • pneumatyczne — wymagają podłączenia do kompresora, który emituje sprężone powietrze. Sprawdzają się przede wszystkim w bardzo dużych sadach, do których można wjechać ciągnikiem z platformą. Sekatory pneumatyczne są stale podłączone do urządzenia za pomocą grubego przewodu. Jednak te modele mają także wiele zalet – np. do jednego kompresora można podłączyć kilka sekatorów jednocześnie. Dzięki temu przy drzewach może pracować jednocześnie wiele osób. W rezultacie można ciąć gałęzie przez cały dzień bez konieczności robienia zbędnych przerw. 

Wybranie odpowiedniego sekatora jest kluczowe dla przebiegu pracy w sadzie. Warto o tym pamiętać!

Dostosuj ubiór do pogody

Jabłonie, grusze czy śliwy, czyli najpopularniejsze drzewa owocowe w Polsce, tnie się zimą, zazwyczaj między styczniem a marcem. W tym czasie rośliny są w stanie spoczynku, a więc pod korą nie krążą soki, które mogłyby ciec z ran po zabiegu. 

Jednak usuwanie gałęzi wymaga precyzji. Nie można pozbawić drzewa pędów, które będą owocować w kolejnym sezonie. Tymczasem cięcie roślin we wspomnianym okresie wiąże się z narażeniem dłoni na niskie temperatury. Po kilkudziesięciu minutach trzymania metalowego sekatora palce mogą zacząć drętwieć i sztywnieć. Wtedy łatwo popełnić błąd! 

Aby tego uniknąć, warto dostosować ubiór do pogody. Postaw także na narzędzia, które mają uchwyt z tworzywa sztucznego. W przeciwieństwie do metalu ten materiał nie staje się bardzo zimny i nie powoduje bolesnych obrażeń podczas długotrwałej pracy na mrozie. Dlatego zastosowanie uchwytu z tworzywa pozwala pracować przez wiele godzin bez bólu dłoni i sprawnie usuwać niepotrzebne pędy.

 

Optymalizacja pracy przy cięciu drzew owocowych pozwoli szybko przeprowadzić niezbędne działania. Dzięki temu przygotowania do sezonu znacznie się skrócą. Sprawdź, jak dużą różnicę mogą zrobić niewielkie zmiany!