sekatory

 

Sekator elektryczny czy pneumatyczny: który wybrać?

W sadzie lub winnicy dobry i ostry sekator to podstawowe narzędzie pracy. Bez niego trudno sobie wyobrazić precyzyjne przycinanie drzew czy krzewów owocowych. Jednocześnie długotrwałe używanie tego akcesorium może powodować przeciążenie rąk, a nawet kontuzje. Aby przyspieszyć i ułatwić sobie pracę, sięgnij po sekator elektryczny lub pneumatyczny. Dowiedz się, który wybrać.

Sekator elektryczny — czym się charakteryzuje?

Sekator elektryczny to narzędzie, które ma wbudowany silnik zasilany akumulatorem. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba samodzielnie ściskać rączek, aby odciąć gałąź. Wystarczy lekko nacisnąć przycisk, by urządzenie samo odcięło niepotrzebny pęd. To duże ułatwienie podczas pracy.

Ten rodzaj sekatora jest zasilany elektrycznie, a zatem potrzebuje stałego dostępu do prądu. W sadach trudno o przyłącze. Dlatego urządzenie jest sprzedawane w zestawie z pojemną i wytrzymałą baterią. Należy ją naładować przed wyruszeniem do pracy.

Dostępne są dwa rodzaje sekatorów elektrycznych:

  • przewodowe — są połączone z baterią, którą trzyma się w plecaku, za pomocą kabla. Takie modele mają duże akumulatory, które pozwalają nawet na 9 h nieprzerwanej pracy w sadzie czy winiarni. Ich baterie nie są zbyt ciężkie (zazwyczaj ważą ok. 1,5 kg), dzięki czemu noszenie ich nie powoduje bólu pleców. Przewodowe sekatory elektryczne mają jednak istotną wadę, tj. kabel. W wyniku nieuwagi można go przeciąć podczas pracy, co uniemożliwi dalsze wykonywanie zabiegów;
  • typu plug-in — to bezprzewodowe narzędzia, które zapewniają pełną swobodę ruchów. Akumulator jest podłączony bezpośrednio do sekatora, zatem nie trzeba nosić go w plecaku. Ponadto nie będziesz się martwić o to, czy przetniesz kabel. To duże ułatwienie dla osób, które często zmieniają pozycję podczas pracy. Warto jednak pamiętać, że sekator typu plug-in ma krótszy czas pracy niż model z kablem. Zazwyczaj narzędzie działa przez 2-3 godziny. Jeśli więc chcesz pracować dłużej, musisz mieć kilka zapasowych baterii. Jednak bez obaw! Większość sekatorów z naszej oferty wyposażyliśmy w dwa akumulatory, które pozwalają na nawet 7 godzin pracy łącznie, co wystarczy na jeden roboczy dzień. Zaletą małych akumulatorów jest tez szybki czas ładowania (zazwyczaj wystarczy poczekać ok. 1,5 h). Bezprzewodowe sekatory ważą zazwyczaj poniżej 1 kg, a więc nie będą obciążać nadmiernie nadgarstka ani wywoływać bólu rąk. 

Elektryczne urządzenia sprawdzą się zarówno do cięcia dużych drzew owocowych, jak i cienkich pędów winorośli. 

Sekator pneumatyczny — czym się wyróżnia?

Sekator pneumatyczny wygląda bardzo podobnie do tradycyjnego. Również ma część tnącą, za pomocą której usuwa się niepotrzebne gałęzie oraz pędy. Jednak zamiast klasycznych uchwytów ma rękojeść z dźwignią spustową. Po jej naciśnięciu jest podawane sprężone powietrze przez tuleję, która następnie uruchamia ostrza. W rezultacie nie trzeba wkładać wysiłku w przycinanie pędów. 

Aby sekator pneumatyczny działał, trzeba go podłączyć do kompresora. Ten sprzęt dość sporo waży, więc nie można go przenosić w plecaku, jak baterię do modeli elektrycznych. Wobec tego, aby korzystać z sekatora pneumatycznego, potrzebny Ci traktor z platformą, na której będzie stało źródło zasilania. To może stanowić problem, jeśli masz mały sad czy niewielką winnicę. 

Jednak ten model ma także pewne, niepodważalne zalety. Do kompresora można podłączyć kilka sekatorów; w efekcie wielu pracowników będzie mogło wykonywać jednocześnie tę samą pracę, co zdecydowanie przyczyni się do jej optymalizacji. Ponadto sekator pneumatyczny się nie rozładowuje, umożliwiając nieprzerwane wykonywanie zadań.

Pneumatyczny czy elektryczny — który sekator wybrać?

Oba rodzaje sekatorów mają swoje wady i zalety. Zastanawiasz się, który wybrać do winnicy czy do sadu? To zależy od:

  • liczby drzew, krzewów lub pnączy — jeśli masz dużo roślin do cięcia, sięgnij po model pneumatyczny. Będzie działać nieprzerwanie przez długi czas, a zatem usuniesz wiele gałęzi czy pędów bez niepotrzebnych przerw; 
  • dostępnego miejsca — w małym sadzie czy w niewielkiej winnicy traktor z platformą i agregator mogą się po prostu nie zmieścić. Dlatego w takich miejscach sprawdzi się wyłącznie sekator elektryczny;
  • liczby pracowników — jeśli zdecydujesz się na model pneumatyczny, jedna osoba będzie musiała się zająć prowadzeniem ciągnika. W efekcie mniej osób będzie ciąć pędy, co może przedłużyć czas zabiegu. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli masz mały zespół.

Pamiętaj, że przed zakupem sekatora zawsze możesz zapytać o zdanie specjalistów. Nasi eksperci podpowiedzą Ci, które urządzenie lepiej sprawdzi się na co dzień. Wybierz zatem odpowiedni model i usprawnij działania swoich pracowników!