Cięcie sadu: który sekator sprawdzi się najlepiej?

Precyzyjne cięcia drzewek i krzewów owocowych oraz winorośli to niezbędne prace, które trzeba systematycznie przeprowadzać, aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. W tym celu stosuje się różnego rodzaju sekatory. Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu konkretnego modelu warto poznać dostępne rozwiązania oraz dowiedzieć się, jak dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Najpopularniejsze rodzaje sekatorów na rynku

Sekatory można sklasyfikować, biorąc pod uwagę wiele różnych parametrów. Najpopularniejszy podział dotyczy sposobu zasilania. Uwzględniając tę cechę, wyróżnia się modele ręczne oraz elektryczne. Ze względu na komfort pracy oraz wydajność najlepszym wyborem dla gospodarstw sadowniczych oraz winiarni są sekatory elektryczne. Mogą być zasilane przewodowo lub akumulatorowo. W pierwszym przypadku niezbędne jest zapewnienie stałego źródła prądu, co bardzo często jest kłopotliwe. Najwygodniejsze są modele z akumulatorami, które pozwalają wykonywać prace w dowolnym miejscu. 

Czytaj: Sekator elektryczny czy pneumatyczny: który wybrać?

Sekator elektryczny Speedy

Sekatory można także podzielić ze względu na średnicę gałęzi, które są w stanie przeciąć. Do tych najcieńszych z pewnością wystarczy model Speedy z oferty Campagnola. Urządzenie to jest wyposażone w bezszczotkowy silnik zapewniający wygodną pracę. Może przecinać gałęzie o średnicy do 25 mm, dlatego doskonale sprawdzi się podczas pracy przy młodych nasadzeniach oraz winoroślach. Sekator ten jest zasilany za pomocą akumulatora plug-in. W zestawie znajdują się dwie baterie, a każda z nich pozwala pracować nieprzerwanie przez 2-3 godziny

Sekator elektryczny Stark M

Do przycinania nieco większych gałęzi idealnie sprawdzi się sekator elektryczny Stark M. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby najlepiej wykorzystywać stosunek mocy do masy urządzenia. Można nim wykonać cięcia o średnicy maksymalnej wynoszącej 32 mm, dlatego doskonale nadaje się on do przecinania twardszych gałęzi. Stalowe ostrze gwarantuje precyzyjne cięcia, a wyświetlacz LCD pozwala na bieżąco monitorować m.in. poziom naładowania baterii.

Sekator elektryczny Stark L

Do najtwardszych gałęzi najlepiej wybrać model Stark L. Jest to urządzenie przeznaczone do przecinania nawet najgrubszych gałęzi o średnicy 37 mm. Wyświetlacz LCD pozwala sprawdzać ilość wykonanych cięć. Konstrukcja tego urządzenia gwarantuje wygodną i precyzyjną pracę. 

Nowoczesne sekatory elektryczne do zadań specjalnych 

Przy pielęgnacji drzew i krzewów owocowych oraz winorośli niezastąpione są także sekatory z przedłużkami, które pozwalają dotrzeć do wszystkich zakamarków nawet najbardziej gęstych roślin. W ofercie Campagnola dostępne są dwa modele: Easy 80 i Easy 150.

Oba pozwalają na przecinanie gałęzi o średnicy do 36 mm, dzięki czemu sprawdzają się praktycznie do wszystkich rodzajów drzew. Przedłużki o długości 80 cm oraz 150 cm pozwalają na wygodne dotarcie do gałęzi znajdujących się na średniej i dużej wysokości. Zwiększa to funkcjonalność tych urządzeń oraz znacząco ułatwia wykonywanie pracy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru sekatora elektrycznego?

Średnica cięcia oraz rodzaj zasilania to nie jedyne parametry, które trzeba uwzględnić podczas zakupu sekatora elektrycznego. Bardzo ważne są także następujące cechy:

  • szybkość pracy – parametr ten określa, ile cięć w ciągu minuty można wykonać przy pomocy konkretnego narzędzia,
  • jakość wykonania – dobry sekator powinien być wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne, gdyż będzie on intensywnie użytkowany,
  • ostrze sekatora – powinno zapewniać precyzyjne cięcia bez konieczności powtarzania czynności,
  • bezpieczeństwo użytkowania – sekator musi być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, które chronią przed przypadkowym przecięciem ciała.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy w zestawie razem z urządzeniem znajdują się akcesoria do sekatora, które podnoszą komfort użytkowania, takie jak m.in. ładowarka czy dodatkowa bateria. 

Sekator elektryczny znacząco ułatwia prace w sadzie oraz na plantacji winorośli. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, musi być to sprzęt najwyższej jakości dopasowany do konkretnych potrzeb. Warto postawić na urządzenia od zaufanych producentów, które wyróżniają się funkcjonalnością oraz trwałością.