Cięcie winorośli: sprzęt, który usprawni proces
Uprawa winorośli wymaga regularnego przycinania. Dzięki temu możliwe jest pobudzenie rośliny do wzrostu i uzyskanie atrakcyjnego wyglądu pnączy. Ta czynność pozwala również na osiągnięcie lepszych zbiorów. Warto zatem zastanowić się, jaki sprzęt ułatwi pielęgnację winorośli. Dowiedz się, co wybrać do przycinania tej rośliny.
Cięcie winorośli – kiedy należy je wykonać?
Cięcie winorośli należy wykonywać przez cały cykl wzrostu rośliny. Już w pierwszym roku po posadzeniu zaleca się przycinanie młodych pędów; czynność tę zwykle wykonuje się na wiosnę, co pozwala na silniejsze pobudzenie pędów do wzrostu. Ponadto w razie jakichkolwiek zmian chorobowych sadownik jest w stanie zredukować ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji.
W przypadku rozwiniętych winorośli należy wykonywać cięcie w okresie wegetacyjnym, po tym jak opadną już liście, a pędy będą suche. Wtedy pozostawia się najsilniejsze rozgałęzienia, które wydają najliczniej owoce. Kolejne przycięcie rośliny wykonuje się w drugiej połowie maja – ma ono na celu wyeliminowanie wszelkich chorych pędów. Podobną czynność zaleca się na początku listopada. Zatem przycinanie winorośli to podstawa prawidłowej pielęgnacji.
Jaki sprzęt sprawdzi się do cięcia winorośli?
W sadownictwie i w winnicach należy dążyć do usprawnienia i przyśpieszenia wykonywanych czynności. Dlatego warto wybrać odpowiedni sprzęt do cięcia winorośli. Oto lista najczęściej wykorzystywanych narzędzi.
Sekatory ręczne
Sekatory ręczne zwykle charakteryzują się mniejszym kosztem zakupu niż produkty pneumatyczne lub zasilane elektrycznie. Natomiast wymagają użycia większej siły, co może być utrudnieniem przy przycinaniu grubych czy zdrewniałych pędów. Sprawdzą się jako dodatkowe wyposażenie winiarza lub sadownika do usuwania delikatnych części młodej rośliny. Ich zaletą jest brak konieczności zasilania elektrycznego oraz stosunkowo duża moc cięcia dzięki zastosowaniu przełożenia zębatego.
Zanim zdecydujesz się na wybór sekatora ręcznego, zwróć uwagę na kilka elementów. Najlepiej kupić narzędzie wykonane z wytrzymałego materiału. W ofercie Campagnola znajdziesz produkty wytworzone z kutej na gorąco stali. Dzięki temu ostrza mają doskonałe właściwości tnące, a przy tym wykazują się trwałością i dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Zwróć uwagę także na wyprofilowanie rączki. Uchwyt powinien wygodnie leżeć w dłoni, tak by praca z użyciem narzędzia była wygodna.
Sekatory elektryczne
Sekatory elektryczne są chętnie wybierane przez wielu winiarzy i sadowników. Umożliwiają szybkie przycinanie nawet mocno zdrewniałych pędów i odciążają ręce operatora. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na produkty z baterią zewnętrzną połączoną z sekatorem przewodem (plecakowa lub na pasku) lub z baterią typu plug-in – wbudowaną bezpośrednio w urządzenie. Te pierwsze są nieco lżejsze, jednakże stale należy uważać na przewód elektryczny, który w warunkach polowych może ulec uszkodzeniu.
Brak przewodu w sekatorach elektrycznych typu plug-in znacznie zwiększa komfort korzystania i użyteczność sprzętu. Akumulator, który jest bezpośrednio podłączony do narzędzia, wyposażony jest w lekką baterię. Akumulatorki zapasowe rekompensują krótszy czas pracy baterii używanej w modelach przewodowych. Więc jeśli zamierzasz poświęcić cały dzień na prace sadownicze czy w winnicy, powinieneś zabrać ze sobą zapasowe baterie, które są dołączone do zestawu. Dzięki temu nie będzie trzeba przerywać czynności, gdy urządzenie się rozładuje, a jedynie w ciągu kilku sekund wymienić baterię.
Czytaj: Przycinanie drzew owocowych: jak zoptymalizować pracę w sadzie?
Sekatory pneumatyczne
Sekatory pneumatyczne wykorzystują siłę sprężonego powietrza, które jest uwalniane poprzez naciśnięcie na dźwignię w rękojeści. Natomiast do ich działania niezbędny jest specjalny kompresor do sekatorów, który stanowi dodatkowe obciążenie i koszt dla winiarza czy sadownika. Choć sekatory pneumatyczne są cięższe niż modele elektryczne, wyróżniają się wysoką efektywnością. Pracując z takimi narzędziami, bez trudności utniesz nawet twarde i zdrewniałe pędy. Jednak wybór sekatora pneumatycznego zaleca się właścicielom dużych sadów, którzy mają traktor ze specjalną platformą na kompresor.
Mniejsi winiarze czy sadownicy skorzystają na wyborze modeli ręcznych i zasilanych elektrycznie. Natomiast przy rozległych uprawach niezastąpiony będzie wydajny sekator pneumatyczny. Jeśli nadal zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego sprzętu do przycinania winorośli czy pracy w sadach, skontaktuj się ze specjalistami Campagnola – dobierzemy najlepszy produkt dla Ciebie.