Zimowa konserwacja sprzętu do cięcia — poradnik 

Sprzęt przeznaczony do pielęgnacji roślin w sadach oraz winnicach musi być odpowiednio przechowywany oraz konserwowany. Niezbędne jest prawidłowe przygotowanie go do sezonu zimowego, aby zawsze był gotowy do pracy. Dowiedz się, jak dbać o narzędzia do cięcia, co pozwoli przedłużyć ich żywotność oraz wpłynie korzystnie na ich stan techniczny.

Dokładnie wyczyść narzędzia do cięcia

Zabiegi konserwujące zacznij od:

  • dokładnego oczyszczenia narzędzi do cięcia z resztek roślin, które na nich pozostały,

  • usunięcia plam z żywicy za pomocą rozpuszczalnika.

Musisz pamiętać, że te urządzenia są mocno eksploatowane przez większą część roku, dlatego osadzanie się zanieczyszczeń jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Pozostawienie na nich liści, kory, żywicy czy innych cząstek roślinnych może jednak negatywnie wpłynąć na jakość ostrzy. Dokładnie oczyść więc swój sprzęt. Konserwując narzędzia elektryczne, zachowaj ostrożność, aby nie zalać wodą czy rozpuszczalnikiem ich najważniejszych elementów.

Zabezpiecz ruchome elementy narzędzi do cięcia

Aby zapewnić poprawne działanie Twoim narzędziom do cięcia drzew i krzewów, musisz zabezpieczyć ich części ruchome. W tym celu warto wykorzystać sprawdzone preparaty, które znajdziesz w dobrych sklepach ogrodniczych. Służą one do zabezpieczenia elementów przed rdzą, a także zmniejszają ilość osadzającego się na nich kurzu oraz innych zabrudzeń.

Ostrza sekatorów warto polać wrzątkiem lub przetrzeć spirytusem, aby usunąć z ich powierzchni bakterie i grzyby, które mogły się tam rozwinąć. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli wykorzystywałeś te narzędzia do usuwania martwych lub chorych gałęzi i pędów. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się chorób na swojej plantacji winorośli lub w sadzie.

Narzędzia do cięcia, takie jak sekatory i piły elektryczne, muszą być odpowiednio przechowywane. Należy znaleźć dla nich suche oraz bezpieczne miejsce, w którym nie będą narażone na działanie wilgoci oraz niskich temperatur. Dzięki temu będą gotowe do pracy wraz z rozpoczęciem sezonu.

Jak wybrać dobry sprzęt do cięcia drzew i krzewów?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje narzędzia do cięcia krzewów i drzew przetrwają zimę i będą gotowe na kolejne miesiące eksploatacji, postaw na sprawdzone urządzenia. Zapewnią one komfort pracy w sadzie czy winiarni oraz sprawiają, że wykonywane zadania stają się o wiele przyjemniejsze.

Do przycinania cienkich gałęzi i pędów przydadzą Ci się sekatory ręczne. Te, które znajdziesz w naszej ofercie, są wykonane z najwyższej jakości tworzyw. Ostrza ze stali powstają w procesie kucia na gorąco. Dzięki temu są trwałe oraz odpowiednio ostre.

W każdym sadzie oraz winiarni niezbędne są elektryczne sekatory. Wyróżniają się one przede wszystkim uniwersalnością oraz wygodą. Modele wyposażone w akumulatory są praktyczne, gdyż nie wymagają podłączania ich do zasilania. Dzięki temu można z nich korzystać praktycznie wszędzie.

Do cięcia grubych gałęzi niezbędne są piły łańcuchowe pneumatyczne i elektryczne. Są alternatywą dla modeli z silnikami spalinowymi. Zapewniają optymalną moc oraz prędkość cięcia. Dzięki temu pozwalają na wykonywanie precyzyjnych cięć w odpowiednim tempie.

Dowiedz się więcej, czytaj: Przycinanie drzew owocowych: jak zoptymalizować pracę w sadzie?

O czym jeszcze trzeba pamiętać, przygotowując sad do zimy?

Dla każdego sadownika początek zimy to czas, który wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko sprzętu, ale i roślin. Od tego bowiem zależą udane zbiory w sezonie. Młode drzewka i krzewy owocowe należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, a także zwierzętami, które obgryzają korę. Szczególnie trzeba zadbać o młode sadzonki, a także gatunki najbardziej wrażliwe na mrozy.

Początek nowego roku to dobry moment na wykonanie cięć niektórych drzew owocowych. Należy jednak pamiętać, aby poczekać z tym do momentu, gdy warunki atmosferyczne na to pozwolą. Przede wszystkim temperatura musi być dodatnia, co pozwoli uchronić rośliny przed uszkodzeniem. Cięcia najlepiej wykonywać pod koniec lutego oraz w marcu, gdy pogoda robi się zwykle dużo stabilniejsza.

Odpowiednie zabezpieczenie oraz konserwacja sprzętu ogrodniczego sprawią, że będziesz doskonale przygotowany do nowego sezonu w swojej winiarni lub sadzie.